Telefon
WhatsApp
‘Ağır kronik hastalar oruç tutmamalı’

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte uzmanlar da beslenme konusunda uyarılarını sürdürmeye devam ediyor. Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, sağlık açısından oruç tutmanın insan sağlığına etkisi ve hangi kronik hastaların oruç tutup tutmayacağı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Oruç kan şekerini sağlıklı şekilde düşürür

Bentli, Oruç'ta sıhhat olduğunu, Avrupa ve Amerika'daki birçok uluslararası büyük dergilerde yayınlandığını ancak ağır kronik hastaların oruç tutmamaları gerektiğini belirterek, "Bazı yayınlarda aralıklı açlık, bazı yayınlarda ise direk Ramazan Orucu olarak ifade edilmiş. Oruç tutmak çok sağlıklı bir şekilde kan şekerinin düşmesine neden olmakta. Ciddi bir insülin direnci olan ama diyabet tanısı almamış hastalarda ciddi bir insülin direnci ve insülin düzeyinin azalmasına neden olmakta. Bununla birlikte leptin denilen uzun süre açlık sonrası salınan bir hormon var. Bu hormonunda yine artmasına neden olmakta ve buda direk vücuttaki yağların yakılmasına neden olmakta. Bununda salgılanmasına oruç sebep oluyor. Şu anda 14-15 saatler civarı açlığımız söz konusu, bununla birlikte vücutta birçok gerekli veya faydalı hormonların aktif hale gelmesine neden olan bir ibadet şekli. Özelliklede son yılarda da gençlik hormonu olarak bilinen bu somatotropin'in de salgılanmasında artışa neden olduğu vurgulanıyor. Yine sirtuin genlerinde olumlu yönde değişikliklerin olduğu gösterilmiş. Biz tabiki sadece faydası için oruç tutmuyoruz. Bu Allah'ın bir emri olduğu için tutuyoruz ve bununda faydalarını görüyoruz" diye konuştu.

Ağır kronik rahatsızlığı olanlara tutmalarını önermiyoruz

Özelikle insülin kullanan diyabet hastaların ve yine tansiyonu çok stabil olmayan tansiyon hastaların, kalp ve böbrek yetmezliği hastalara oruç tutmalarını önermediklerini belirten Bentli, "Yeni tanı almış Koroner Arter hastalığı dediğimiz kalp damar hastalığı olan, kalp damar tıkanıklığı olan, yeni tıkanıklık tanısı almış stent yerleştirilmiş veya yeni kalp krizi geçirmiş hastalarımızın kesinlikle oruç tutmamalarını öneriyoruz. Burada özelikle böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği bulunan hastaların sıvı tüketmedikleri takdirde yeni bir yetmezliğe neden olacağı için bu konuda çok dikkatli olmaları ve oruç tutmamaları gerekiyor. Tabiki bununda belli düzeyleri olduğu için eğer çok hafif bir böbrek yetmezliği varsa sıvı tüketimi ile ilgili ciddi bir risk oluşturmuyorsa yine kendi takip edildiği hekimden öğrenerek orucunu tutabilir. Biz ciddi böbrek yetmezliği kalp yetmezliği hastalarımızın özelikle tutmamasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Kan şekerini günde 3 kez ölçün

Tip 2 diyabet hastalarının bir kısmının çok rahatlıkla oruç tutabileceklerini kaydeden Bentli, "Yani tablet formuyla iftarda ve sahurda kullandığı ilaçlarla çok rahat kontrol altına alınabileceğinde doktorunuzun takibiyle buna karar vermek lazım. Özelikle burada oruç tutan Tip 2 hastalarımızın öğlene kadar her gün günde iki kez veya iftara kadar günde üç kez mutlaka kan şekerlerini ölçerek çok ciddi hipogrisyem'i olup olmadığına bakması lazım. Bazen de insülin karşıtı hormonların salgılanmasıyla kan şekerinin çok yükseldiğini görüyoruz. Bunların var olup olmadığını görmek için mutlaka kan şekerimizi ölçmemiz gerekiyor. Altını çizmek istiyorum özelikle dörtlü insülin, her öğün öncesi ve gece yatarken uzun etkili insülin kullananlar kesinlikle oruç tutmasını önermiyoruz” açıklamasında bulundu. Nevzat Kanar

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 13 9 2 29
2 GS  Galatasaray 13 8 2 27
3 ADS  Adana Demir. 13 6 1 24
4 KON  Konyaspor 14 6 2 24
5 İBFK  M.Başakşehir 13 7 3 24
6 KYS  Kayserispor 14 7 5 23
7 TS  Trabzonspor 13 6 2 23
8 BJK  Beşiktaş 13 6 3 22
9 ALNY  Alanyaspor 14 4 5 17
10 GFK  Gaziantep FK 13 4 5 16
11 ANT  Antalyaspor 12 5 6 16
12 GRS  Giresunspor 13 4 6 15
13 KSM  Kasımpaşa 13 4 6 15
14 HTY  Hatayspor 13 4 7 14
15 FKGK  Karagümrük 13 3 6 13
16 MKE  Ankaragücü 13 3 6 13
17 SVS  Sivasspor 14 2 7 11
18 İST  İstanbulspor 13 2 9 8
19 ÜMR  Ümraniyespor 13 1 8 7
20
21

Yazarlarımız

E-Bülten Aboneliği