Telefon
WhatsApp
“Kayısı Malatya ekonomisinin bel kemiğidir”

Malatya ekonomisinin bel kemiğini oluşturan ve on binlerce insanın ekmek kapısı konumunda bulunan kayısı da rekolte tartışmaları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sürecek gibi. Rekolte tartışmalarıyla ilgili gazetemize konuşan Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, geçen yıl kayısı rekoltesinde yaşanan krizin bu yıl tekrar yaşanmasının ihracata zarar vereceğini belirtti. Özcan, geçen yıl kuru kayısı tahmini rekoltesi ile ilgili çok ciddi sıkıntıların yaşandığını anımsatarak, "Aslında sektörün tüm paydaşlarının bir arada olduğu komisyon çalışmasına rağmen, komisyonun yapmış olduğu çalışma manipüle edildi. Özellikle bazı arkadaşların komisyondan çekilme ve komisyon kararlarını imzalamama, rekoltenin gerçeği yansıtmadığı, rekolte rakamının açıklanandan daha az olduğunu ifade ederek açıklamalarda bulundular. Bu yıl soğuk hava kitlelerinden etkilenme dönemini, kapattık gibi görünüyor.  Tarım İl Müdürlüğü sahadaki çalışmalarına başladı. TARSİM'de sahada çalışmalarına devam ediyor.  Bir yandan da tahmini kuru ve yaş kayısı rekoltesiyle ilgili ön çalışma yapılıyor" diye konuştu.

Geçen yılki krize mahal vermemek lazım

Kayısının özellikle son iki yılda çok önemli bir noktaya geldiğine dikkat çeken Özcan, "Kuru kayısı ihracatında 2019, 2020 ve 2021 yılının ilk dört ayında çok önemli bir noktaya geldik. Kuru kayısı ihracatına zarar verecek her türlü açıklama ve söylemden uzak durulması gerekiyor. Tüm paydaşlar sorumluluğun farkında olup, bu sorumlulukla hareket etmek zorundadır. Konunun en ilgili makamı Tarım Bakanlığı, sonrada Malatya Valiliği ve paydaş kurumlar. Ciddi bir alt yapı çalışmasıyla bu noktaya geliniyor. Tarım İl Müdürlüğü'nün son yıllarda kurmuş olduğu komisyonun yapmış olduğu tahmini rekolte cüzi sapmalarla gerçekleştiğini görmekteyiz. Dolayısıyla geçen yıl gerçekleşen krize mahal vermemek lazım. Geçen yıl yaşanan sıkıntı ve sorunları tekrar yaşarsak, o zaman kuru kayısı ihracatına zarar vermiş oluruz. MTB Başkanı olarak buradan seslenmek istiyorum; kesinlikle kuru kayısı ihracatımıza zarar verebilecek açıklamalardan herkesin uzak durması gerekiyor. Sektörü manipüle edecek, ihracata zarar verecek özellikle şu anda kayısı fiyatlarında çok mutlu edici bir dönem yaşıyoruz. Onun için bu yıl bu kısır çatışmaları bırakıp hem ihracatı hem de ihracat gelirlerini artıracak noktalarda bir araya gelmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Tahmini rekolte fiyatı belirlemez

Özcan, tahmini rekoltenin ithalatçı ve ihracatçı açısından yol gösterici bir çalışma olduğunu anlatarak, "Dünyanın her yerinde kuru tarım gruplarında tahmini rekolte çalışması yapılır. Tahmini rekolte fiyatı belirlemez. Fiyatı arz talep belirler. Bu denklem böyledir. İthalatçı ve ihracatçı firmalarımız, özellikle bu konuda yapılacak çalışmaların sonucunu bekliyorlar. Çünkü yıl boyu yapacakları ihracat ve ithalat tarihlerini rekolteye göre belirlerler. Dolayısıyla rekolteye manipüle edici ve zarar verici veya bu çalışmaları gölgede bırakacak her türlü açıklamadan uzak durmak gerekiyor. Tarım İl Müdürlüğü bu konuda ciddi bir tecrübeye sahip, kimse bunu görmezden gelemez. Kimse bir takım çatışları rekolteye alet edemez. Tarım İl Müdürlüğü'nün başkanlığında belirlenen komisyonun, yapacağı çalışmayı dikkatle takip etmek zorundayız. Ortaya çıkacak sonucu mutlaka hem kuru kayısı ihracatını artıracak şekilde hem de kuru kayısıdan elde edilecek geliri maksimum düzeyde yükseltecek şekilde kamuoyuna açıklamalarda bulunmamız gerekiyor. Tahmini rekoltede küçük sapmalarda olabilir ama genelde baktığımı zaman son yıllarda sağlıklı bir veri olduğunu ortaya koymuştur" dedi.

Komisyona herkes güvenmek zorunda

'Üreticiyi koruyacaksanız, üretici için mücadele veriyorsanız, üreticinin ürününü, maksimum fiyata satmak istiyorsanız, Malatya gelirlerini ihracatta en yüksek miktarda faydalanacağı bir rakama ulaşmak istiyorsanız, rekolteyi sürekli düşük göstererek ulaşamazsınız' diyen Özcan, "Burada ihracatı artırmamız, bir taraftan da ihracatı artırırken, ihracattaki sıkılaştırma politikalarıyla piyasadaki arz talebi ciddi anlamda dengeleyecek çalışmalarla, piyasaları sıkıştırarak bunu yapabiliriz. Lisanslı depoculuk ve TMO'nun ürüne müdahale alımları üreticiye ciddi anlamda güven getirmiştir. Bir taraftan üreticiyi bilinçlendirilerek, dengeyi bozmayacak şekilde ürünü piyasaya sunarsak bir taraftan TMO'nun müdahale alımlarında sağlıklı bir şekilde taban fiyat oluşturursak, tahmini kuru kayısı rekoltesi sadece bizim için bir yol gösterici olur. Tahmini rekolteyi yüzde 50 az açıklamanız size bir yol göstermiyor. İstikrarlı, ihracata zarar vermeyecek şekilde sağlıklı, alt yapısı güçlü bir tahmini rekolte ortaya koymanız gerekiyor. Tarım İl Müdürlüğü'nün oluşturduğu komisyona herkes güvenmek zorunda. Tarım İl Müdürlüğü tek başına yapmıyor. Komisyon çalışmaları yapıyor. Paydaşların, kayısının ihracatına zarar verecek açıklamalardan uzak durması gerekiyor.  Kayısıda çok önemli bir dönem yaşıyoruz. Kayısı ihracatının artacağını düşünüyoruz. Kayısıya, zarar verecek bir söylem de bulunanları biz kamuoyuna şikayet edeceğiz. Herkes üstüne düşen sorumluluğu yerine getirip, dikkatli açıklamalarda bulunursa seviniriz" açıklamasında bulundu. Haber Merkezi

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 40 26 8 84
2 GS  Galatasaray 40 26 8 84
3 FB  Fenerbahçe 40 25 8 82
4 TS  Trabzonspor 40 19 7 71
5 SVS  DG Sivasspor 40 16 7 65
6 HTY  Hatayspor 40 17 13 61
7 ALNY  Ayt. Alanyaspor 40 17 14 60
8 FKGK  Karagümrük 40 16 12 60
9 GFK  Gaziantep FK 40 15 12 58
10 GÖZ  Göztepe 40 13 15 51
11 KON  İH Konyaspor 40 12 14 50
12 İBFK  M.Başakşehir 40 12 16 48
13 ÇRZ  Ç.Rizespor 40 12 16 48
14 KSM  Kasımpaşa 40 12 18 46
15 YMS  Y.Malatyaspor 40 10 15 45
16 ANT  Antalyaspor 40 9 14 44
17 KYS  HK Kayserispor 40 9 17 41
18 BBE  BB Erzurum 40 10 20 40
19 MKE  Ankaragücü 40 10 22 38
20 GB  Gençlerbirliği 40 10 22 38
21 DEN  Denizlispor 40 6 24 28

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Yazarlarımız

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği