Telefon
WhatsApp
Kitap fuarı açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sezai Karakoç Anısına düzenlenen 9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Merhum Şair Sezai Karakoç anısına düzenlenen fuarın onur konuğu Yazar-Felsefe ve Bilim Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu. Mişmiş Park fuar alanında Yeni Fuar Merkezinde 13-22 Mayıs tarihleri arasında açık olacak olan fuar, 10:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

9’ncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı nedeniyle 13 Mayıs Cuma Günü saat 14.00’de bir tören düzenlendi. Törene Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kaymakamlar, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanları, ilçe Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Fuarın Onur Konuğu Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, Kurum Müdürler, STK Temsilcileri, Vakıf- Dernek-Oda Başkanları, Muhtarlar, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan 9’ncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı Onur Konuğu Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu özetle şunları söyledi:

“Yunus Emre de olduğu gibi Mehmet Akif de olduğu gibi, Necip Fazıl da olduğu gibi, Sezai Karakoç da olduğu gibi; şairlerimiz sadece verdikleri eserler ile anılan birer şair olmanın yanı sıra milletin önünü açan bir düşünüre dönüştüler. Bildiğiniz gibi modernizm esas itibarıyla tevhid dinlerinin ilkelerinden hareket ederek varlığı büyüten ve evrendeki var olanları sair olma gücünden temizleme olarak özetlenebilir, yani evrende varlık alanında tanrıdan başka etkili olan hiçbir güç yoktur.

Modernizm süreç içerisinde insanı anlamdan arındırmak ve insanı anlamsız bir makineye dönüştürmek olarak anlaşılmış ve özellikle 18. yüzyıldan itibaren insan öte dünya fikrini iptal ederek yeryüzünde yaşamaya çakılı kalmış ve dünyayı klasik geleneklerde özellikle İslam geleneğinde olduğu gibi sıfat olmaktan çıkartıp bir cisme dönüştürmüştür. Ne demektir bu Kur’an-ı Kerim’de bildiğiniz gibi dünya ve ahiret diğer sıfat olarak belirtilmiştir. Hiçbir zaman bizim geleneğimizde dünya ve ahiret isim halini almamıştır. İsim çünkü özel bir şeydir değişmez, sıfatı değiştirirsiniz kırmızı kalem dersiniz, yeşil kalem dersiniz kalemin sıfatları değişir ama kalemin kendisi değişmez” dedi

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve Öznur Çalık’ın selamlama konuşmalarının ardından söz alan Vali Baruş, “Yazarlar ve Şairler İnsanın Hakikati Bulma Çabası İçin Ter Döken İnsanlardır”

“Fuarın Malatya’mız için ve ülkemiz için güzel bir organizasyon olmasını diliyorum, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.  Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın milletvekillerimiz de temas ettiler İslam’ın ilk emri oku dur, okumak aynı zamanda düşünmektir. Okumanın ve tefekkürün en önemli kaynağı da kitaptır.  Kitap merhum Cemil Meriç’in ifadesi ile esrara ve sonsuza açılan bir kapıdır. Okurken kendimizi bambaşka dünyaların eşiğinde buluruz. Önümüzde keşfedilecek daha nice kapılar açılır. Okumayan sorumluluk üstlenmeyi istemeyen kişidir.  Başkalarıyla düşüncelerini paylaşmak ise daha büyük bir sorumluluk düzeyidir. Kalbi düşüncelerinizi başkalarına açmak cesaret ister. Bu cesareti gösterenler ancak yazarlar ve şairlerdir. Yazarlar ve şairler insanın hakikati bulma çabası için ter döken insanlardır. Düşüncelerimizi ve hislerimizi başkaları ile paylaştığımız ölçüde samimi dostane ilişkiler geliştirebiliriz. Kitap bir rehberdir ve bu rehberlerin başı Kur’an-ı Kerim’dir. Bize hayatı öğretendir kitap, hayat yolunda bizlere yol gösterendir. Sevgili Peygamberimizin sünnetidir, hadisleridir kitap, insanlığın binlerce yıllık medeniyet birikimini bizlere anlatandır kitap, atalarımızın bizlere emaneti medeniyet mirasını öğrendiğimiz kaynaktır kitap.

9’ncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı, hem yeni kitaplarla tanışmak için bir vesile, hem bu kitapları yazan, ter döken ve bizlerle düşüncelerini paylaşan çok değerli yazarlarımızdan, şairlerimizle bir tanışma fırsatı olacaktır. Malatya’da yeni yazarların ve şairlerin ortaya çıkmasına da kapı aralayacak bir organizasyondur bu. Malatya’nın kültür ve fikir hayatına çok değerli bir katkıdır bu. Tüm kitapseverleri fuara bekliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesiyle Isparta Valiliği görevine atanan Vali Aydın Baruş açılış töreninde veda konuşması da yaptı. Salonda duygusal anların yaşandığı sırada Vali Baruş, yaptığı konuşmasında, Malatya’yı çok sevdiğini ve Malatyalıların haklarını helal etmelerini istedi. Vali Baruş’un yaptığı konuşma sonrasında 9’uncu Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılış törenine katılan konuklar Vali Baruş’u ayakta alkışladı.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Vali Aydın Baruş tarafından Onur Konuğu Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’na plaket ve kayısı hediye edildi.

Daha sonra Fuarın kurdelesi katılımcılar tarafından hep birlikte kesilerek açılışı yapıldı. Ardından da tüm katılımcılar Kitap Fuarını birlikte gezdiler. Onur konuğu Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu’nun imza etkinliğinin yapıldığı standı da gezen Vali Baruş, Milletvekilleri Çalık, Tüfenkci ve Başkan Gürkan, Fazlıoğlu’na kitap imzalattılar.

Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kitap Fuarına gitmek isteyen vatandaşlar için fuar süresince şehir merkezi Emekliler Parkı önünden 11.00 – 19.30 saatleri arasında her 30 dakikada bir ücretsiz otobüs seferi düzenleneceği bildirildi. Haber Bültenia1-_6_ a1-_4_ a1-_1_

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 2 2 0 6
2 TS  Trabzonspor 2 2 0 6
3 FB  Fenerbahçe 2 1 0 4
4 İBFK  M.Başakşehir 2 1 0 4
5 ALNY  Alanyaspor 2 1 0 4
6 BJK  Beşiktaş 2 1 0 4
7 GFK  Gaziantep FK 2 1 0 4
8 GRS  Giresunspor 2 1 1 3
9 ANT  Antalyaspor 2 1 1 3
10 GS  Galatasaray 2 1 1 3
11 KYS  Kayserispor 2 1 1 3
12 KON  Konyaspor 2 0 0 2
13 ÜMR  Ümraniyespor 2 0 1 1
14 MKE  Ankaragücü 2 0 1 1
15 SVS  Sivasspor 2 0 1 1
16 HTY  Hatayspor 1 0 1 0
17 FKGK  Karagümrük 1 0 1 0
18 İST  İstanbulspor 2 0 2 0
19 KSM  Kasımpaşa 2 0 2 0
20
21

Yazarlarımız

E-Bülten Aboneliği