Telefon
WhatsApp
Rıdvan Mertöz Ortaokulu törenle açıldı

Açılış törenine, Malatya Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, iş adamı Rıdvan Mertöz ve ailesi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çok sayıda vatandaş ile öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan işadamı Rıdvan Mertöz, yapmayı planladıkları okul için bürokrasi korkusunun olduğunu ancak el birliği ile çok kısa bir sürede okulu tamamladıkları için mutluluk duyduğunu belirtti.

Mertöz, “Bürokrasiyi aşmak çok zor. Biz işadamlarımız için en büyük engel bürokrasi. Ne zaman bürokrasi ile işimiz olsa korkuyoruz. Bu işte de nasıl bir bürokrasi olacak diye tedirginlik yaşıyordum. Arsa belediyenin, arsa küçük, yan arsa alınacak, imar durumu oluşacak vs… Fakat bu iş başkanımın olağanüstü çabalarıyla 2 ay bile sürmedi. Valim, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştü. Bir yandan Bülent Tüfenkci Bakanım el birliğiyle hayra ortak oldular. Hepsi gayret etti. O süreci unutamam” dedi.

45 yıllık iş hayatının 25 yılında eğitime destek vermeye başladığını ifade eden Mertöz, ”Yaklaşık 45 yıllık iş hayatımın 25 yılında eğitime destek vermeye başlamış olduk. Önce çalışanlarımızın eğitimi, yanımızdaki çalışanları diğer firmalardan daha nitelikli, daha eğitimli hem teknik hem sosyal olarak eğitmeyi görev olarak kabul ettik. Daha sonraki yıllarda dedik ki üniversitelerle işbirliği yaparak, üniversitede daha çok stajyer alalım ve stajyerleri bünyemizde yetiştirelim. Bunlara sadece teknik eğitim değil sosyal eğitim vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

İnsana yatırımın geleceğe yatırım olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise “En önemli yatırım insana yapılan yatırımdır. Çünkü insana yapılan yatırım ülkemizin geleceğine yapılan yatırımdır. Okullarda ve sınıflarda öğrencilerimiz ne kadar güzel yetişirlerse geleceğimiz o kadar aydınlık ve o kadar güvenli olur” şeklinde konuştu.

Rıdvan Mertöz Ortaokulu'nun hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Aydın Baruş, Okulumuzda geleceğimize katkı sunacak çok hayırlı nesiller yetişmesi dileğinde bulundu.

Vali Baruş, “Yapılan yatırımı üç önemli yönden değerlendirmek gerekir. Birincisi, inancımızda geleceğe yönelik hayır yapmak önemsenmiştir. Sevgili Peygamberimizin (S.A.V) bir hadisi şerifinde şöyle buyurulur. İnsan öldüğünde amellerinin sevabı kesilir. Şu üç şey müstesnadır bundan. Birincisi arkasında dua eden hayırlı evlat, ikincisi istifade edilen ilim ve üçüncüsü sadakayı cariye. Sadakayı cariye hayrı devam eden iyiliktir. Bir iyiliğin hayrı nasıl devam eder. Siz bu dünyadan göçüp gitseniz bile o geriye bıraktığınız yatırım, müesseseden faydalanan insanlar olduğu müddetçe sizin hanenize sevap yazılmaya devam eder. Ne mutlu bu sadakayı cariyeyi yapanlara. Rıdvan Mertöz beyefendiye ve ailesine. Kendilerini tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizle işbirliği halinde çok hızlı bir süreç içerisinde Temmuz ayında temelini atmıştık. Bugün güzel bir günde okulumuzu eğitime açmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu bölge okullar açsından sıkışık bir bölge. Okulların yapılabileceği yeterli olanların olmadığı bir bölge. Büyükşehir Belediyemiz tarafından kamulaştırılmış olan bu arsa üzerinde bu okulun inşa edilmesi bölgedeki çocuklarımızın yürüyerek okula gelmeleri açısından çok önemli. Şu anda bu okulumuzda 24 derslikte toplam 863 öğrencimiz öğrenim görmekte. Burası artık çocuklarımızın cıvıltılarıyla eğitim ve öğretim havası içerisinde mahallelilerimizin de huzuruna huzur katacak, sevincine sevinç katacak. Çöşnük bölgemizde Cengiz Topel İlk ve Ortaokulu bulunmakta, bu okullarımızda yeterli değil. Bu okullarımızı da bu sene yıkarak yerlerine 32 ilkokul ve 24 derslikli ortaokul inşa edeceğiz. Böylece Rıdvan Mertöz Ortaokulu ile birlikte bölge öğrencilerimiz için çok rahatlamış olacak.

Memur-Sen konutlarının olduğu yerde 8 sınıflı anaokulu inşa edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde ilimizi ziyaret eden Sayın Milli Eğitim Bakanımızın bizlere müjdelediği 40 anaokulundan birisi. Malatya şu anda eğitim açısından, eğitim tesisleri açısından çok şanslı bir dönemini yaşıyor. Şu anda 70'in üzerinde eğitim alanında devam eden yatırımımız var. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın Malatya ziyaretlerinde müjdelediği 40 anaokulu ve 20 ilkokul ile birlikte bu sayı 130'un üzerine çıkacak. Dolayısıyla çocuklarımız çok daha rahat, ferah ve sosyal tesisleri mevcut olan okullara kavuşacaklar ve Malatya'nın geleceği daha fazla teminat altına alınacak. Bu yatırımın birinci yönünden bahsettik. İkinci yönü bu yatırımın geleceğe dönük bir yatırım olmasıdır. Bir ülkenin, bir ilin geleceğine yatırım yapmak istiyorsanız bu ilin ve ülkenin insan kaynağını önemsemeniz lazım. Rıdvan Mertöz Ortaokulunda okuyacak olan çocuklarımız ülkenin geleceği, Malatya'nın geleceği. Aralarından çok değerli bilim insanları çıkacak. Ülkemizin yüzünü ağartacak çalışmalar yapacak çok başarılı mühendisler çıkacak, tıp doktorları çıkacak ve diğer mesleklerden yetişen insanlar çıkacak.

Dolayısıyla burada yapılan yatırım şu anda Malatya'nın geleceğini kurtarma, Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunma anlamında çok değerli bir yatırım. Yapılan yatırımın diğer bir yönü ise bir kadirşinaslık örneği. Rıdvan Mertöz Bey'in hayat hikâyesini dinledik. Nereden gelmişler, ne sıkıntılar çekmişler ama maddi refaha biraz ulaşınca ilini, memleketini unutmamışlar. Bu gerçekten takdir edilmesi gereken bir vefakârlık örneğidir. Yaptığı hayırdan dolayı kendisine teşekkür edelim. Okulumuzun ilimize, mahallemizdeki öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Okulumuzda eğitim görecek olan çocuklarımızdan, okulumuzu yaptıran, yapılmasına vesile olan Rıdvan Mertöz'e, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Milli Eğitim Müdürümüze ve diğer arkadaşlarımıza dualarını eksik etmemelerini rica ediyoruz. Çünkü herkes bir ucundan tuttu ve bu hayrın gerçekleşmesine vesile oldu ve Malatya kazandı, Türkiye kazandı” diye konuştu.

Program sonunda Rıdvan Mertöz'e ablası tarafından bir tablo hediye edilirken ayrıca Rıdvan Mertöz Ortaokulu öğrencilerinden Elif ve Zeynep de Rıdvan Mertöz ve eşine bir buket çiçek taktim ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Veysel Işıldar tarafından okunan duanın ardından açılış kurdelesi katılımcılar tarafından kesilerek Rıdvan Mertöz Ortaokulu gezildi. Haber BülteniVLK_7289 VLK_7352

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 13 9 2 29
2 GS  Galatasaray 13 8 2 27
3 ADS  Adana Demir. 13 6 1 24
4 KON  Konyaspor 14 6 2 24
5 İBFK  M.Başakşehir 13 7 3 24
6 KYS  Kayserispor 14 7 5 23
7 TS  Trabzonspor 13 6 2 23
8 BJK  Beşiktaş 13 6 3 22
9 ALNY  Alanyaspor 14 4 5 17
10 GFK  Gaziantep FK 13 4 5 16
11 ANT  Antalyaspor 12 5 6 16
12 GRS  Giresunspor 13 4 6 15
13 KSM  Kasımpaşa 13 4 6 15
14 HTY  Hatayspor 13 4 7 14
15 FKGK  Karagümrük 13 3 6 13
16 MKE  Ankaragücü 13 3 6 13
17 SVS  Sivasspor 14 2 7 11
18 İST  İstanbulspor 13 2 9 8
19 ÜMR  Ümraniyespor 13 1 8 7
20
21

Yazarlarımız

E-Bülten Aboneliği