Telefon
WhatsApp
‘Yerel medya cazip hale getirilmeli’

Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı. Türkiye’de binlerce gazeteci, televizyon ve radyo kanalı çalışanı var. Hem yerel medyada hem ulusal medyada çalışıyorlar. Zor şartlar altında hemde. Aldıkları ücret asgari ücretin altında ve birçoğunun da sigortası yapılmıyor.  Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yaptığı bir araştırmada, Türkiye genelinde gazetecilerin %30’unun işsiz olduğu, İletişim fakültesi mezunlarının ancak %5’inin medya sektöründe iş bulabildiğini ortaya koydu.

Ülkemizde maalesef İletişim Fakültesi mezunları hep başka sektörlerde çalışıyor, kendi alanlarında şartlar uygun olmadığı için, işsiz kalmamak adına başka alanlarda çalışıyor. Aslında böyle olmaması lazım, gazetecilik dediğimiz meslek gerçekten çok önemli kutsal bir meslektir. Tıpkı mühendislik, doktorluk, avukatlık gibi… Bence hem Malatya’da hem de ülke genelinde her ciddi kurum ve kuruluşun kendi bünyesinde basın ve halkla ilişkiler biriminin bulunması gerekir. Bu aynı zamanda İletişim Fakültesi mezunlarının istihdamı ile de ilgili bir durumdur. Bu fakülteden mezun olan öğrenciler, kurumların basın-yayın ve halkla ilişkiler birimlerinde görev alması gerekir. Geçtiğimiz aylarda Malatya’da bir yerel televizyon kanalına konuk olan İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Mehmet Barış Yılmaz bu konu hakkında yaptığı konuşmada, “Bazen rastlıyoruz, hayatı boyunca gazetecilik yapmamış, gazetecilik ile ilgisi alakası olmayan bir kişiyi sırf ‘bu bizim tanıdığımızın oğlu, amcası şu kişi’ falan diye değil, orda gerçekten bu işi bilen kişilerin istihdam edilmesi, o kurum ve kuruluşların faydasına olacaktır” ifadelerine yer vermişti. Fakat hem Malatya’da hem de Türkiye genelinde kurum ve kuruluşlar bu konuya bakmıyor. Tandığın oğlu işte şu kişinin akrabası mantığıyla bakıldığı için kalite ortada. Kimse kusura bakmasın ama özellikle Malatya’da belediyeler bu mantıkta…

Özellikle yerel medya gazetecilik mezunları için cazip olmalı. Ama ülke genelinde baktığımızda maalesef öyle değil. Daha önce Gaziantep’te yerel medyada çalıştığım için az çok mantığı biliyorum. Yerel gazeteler basın sigortasını özellikle muhabirlerine yapmıyor, yapan binde bir… Çünkü basın sigortasının stopajı vs olduğu için medya patronuna pahallıya geliyor. Maaş konusu da sıkıntılı, yerel medyada muhabirlik yapanların çoğu asgari ücretin altında maaş alıyor. İşin ilginç tarafı yerel gazeteler ilan, reklam vs teşvikler alıyor. Hatta belediyeler, valilik işte sanayi ve ticaret odalarının ilanlarını alıyor. Bütün bunlar için Basın ilan kurumu yerel gazetelere senelik belirli miktarda para ödüyor. Fakat bu meblağ sadece patronların cebinde kalıyor, muhabirler maalesef faydalanamıyor. Dolayısıyla yerel medya gazeteci için cazip gelmiyor.

Ahmet Kalan

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 FB  Fenerbahçe 7 5 1 16
2 ALT  Altay 7 5 2 15
3 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
4 TS  Trabzonspor 6 4 0 14
5 HTY  Hatayspor 7 4 2 13
6 KON  İH Konyaspor 6 3 0 12
7 ALNY  Alanyaspor 6 4 2 12
8 KYS  Kayserispor 7 3 2 11
9 FKGK  Karagümrük 7 3 2 11
10 GS  Galatasaray 7 3 2 11
11 SVS  Sivasspor 7 2 2 9
12 ADS  Adana Demir. 7 2 2 9
13 ANT  Antalyaspor 7 2 3 8
14 GFK  Gaziantep FK 7 2 3 8
15 İBFK  M.Başakşehir 7 2 5 6
16 YMS  Y.Malatyaspor 7 2 5 6
17 KSM  Kasımpaşa 6 1 3 5
18 GÖZ  Göztepe 7 1 4 5
19 GRS  Giresunspor 7 0 5 2
20 ÇRZ  Ç.Rizespor 7 0 6 1
21

Yazarlarımız

E-Bülten Aboneliği